Mityczna Astronomia – Październik 2018

Logo4

Witajcie!

Na początku ubiegłego miesiąca utworzyłem ankietę, prosząc Was o wybranie odcinka anglojęzycznej Mitycznej Astronomii Lodu i Ognia, który powinien zostać przetłumaczony najpierw. Płonący BrandonKompendium z Czardrewna otrzymał 22.22% poparcia, zaś Shadow Heart Mother z serii Księżyce Lodu i Ognia 11.11%. Spośród trzech propozycji, najwięcej – blisko 2/3 głosów otrzymał Tyrion Targaryen – 5 odcinek Krwawnikowego Kompendium

Niniejszym informuję, że rozpoczynam prace nad tłumaczeniem tego właśnie odcinka. Pierwsze rozdziały powinny pojawić się niebawem na moim blogu.

TyrionTargaryen

Odcinek poświęcony jest popularnej teorii dotyczącej rodziców Tyriona, według której jego ojcem był Szalony Król, Aerys II Targaryen. Jednak jak to zwykle bywa w przypadku esejów LMLa, teoria zostaje poddana analizie pod kątem mitologii i astronomicznej symboliki.

Posty zawierające fragmenty tego tłumaczenia będą oznaczone logiem:

tyrion targaryen logo

Podobnie jak w przypadku moich poprzednich tłumaczeń, będę publikował każdy gotowy rozdział eseju LMLa w osobnym poście, w odcinkach. Gdy cały przekład zostanie ukończony, na blogu pojawi się również jeden post zawierający wszystkie rodziały, kompletny Tyrion Targaryen.

W ubiegłym miesiącu George R.R. Martin opublikował na swojej stronie fragment Ognia i Krwi (Fire & Blood), kroniki Rodu Targaryenów – oryginalny tekst możecie przeczytać tutaj: A FIRE & BLOOD Excerpt just for YOU!. Na forum Ogień i Lód zamieściłem jego fanowskie tłumaczenie – Ogień i Krew (Fire & Blood) – fragment. Zachęcam do zapoznania się z tym rozdziałem, w którym oprócz takich sław Westeroskiej historii jak Jaehaerys I i Alysanne pojawiają się również nowi bohaterowie.

Od 15 września dostępne jest polskie tłumaczenie rozmowy LMLa, prowadzącego Mitycznej Astronomii z GRRMem, możecie je znaleźć tutaj: WorldCon2018, LML na Q&A z GRRMem. GRRM opowiada m.in. o roli snów i przepowiedni w Pieśni Lodu i Ognia.

We wrześniu LML opublikował dwa nowe eseje z serii Kompendium z Czardrewna:

  • To Ride the Green Dragon – opowiada o symbolice Quentyna Martella i jego wątku z Tańca ze smokami, a także o motywie zielonego smoka – smoka lub Targaryena-zielonowidza – Rhaegala, Rhaegara, Aegona Niegodnego i Rhaega (syna Daenerys i Droga).

GreenDragonI

  • The Devil and the Deep Green See – zaznajamia czytelników Mitycznej Astronomii z grą słów, którą zauważyła RavenousReader. Green sea (zielone morze) brzmi łudząco podobnie do Greenseer, Zielonowidz, a zatem, symbolicznie, to co dzieje się ‘na dnie morza’, jak w piosence błazna Stannisa, Plamy, odnosi się tak naprawdę do tego co dzieje się wewnątrz sieci czardrzew. Metafora ta wydaje się kluczowa dla zrozumienia wskazówek dotyczących czardrzew i zielonowidzów ukrytych przez George’a na kartach PLIO. Esej LMLa stanowi jedynie wprowadzenie w znacznie szerszy temat. W The Deep Green See omawiana jest symbolika m.in. dzikiego (zielonego) ognia, merlingów, Morza Nefrytowego i scen, gdzie las jest opisany jako morza lub ocean.

UnderTheSea

W najbliższą niedzielę, 07.10.2018 roku, opublikowany zostanie kolejny odcinek Mitycznej Astronomii, zapowiadana od dawna kontynuacja niezwykle popularnej, również w Polsce, serii Święty Zakon Zielonych Zombie, która przestanie być trylogią. The Zodiac Children of Garth Greehhand opowiada o symbolice dwunastu legendarnych dzieci Gartha Zielonorękiego, i o tym, w jaki sposób reprezentują one znaki zodiaku. Niestety, w przeciwieństwie do pierwszych trzech esejów z tego cyklu, do zrozumienia tego tekstu potrzebna jest znajomość pozostałych serii LMLa (Krwawnikowgo Kompendium, Kompendium z Czardrewna, Księżyców Lodu i Ognia, Krwi Innego, Bogini Czardrzew oraz Znaków i Portali). Gdyby tak nie było, to właśnie ten esej zostałby przetłumaczony najszybciej, przed Tyrionem Targaryenem.

GarthGreenhandZodiac

Osoby mające taką możliwość, serdecznie zachęcam do przeczytania angielskich esejów lub ich podcastowych wersji. Pozostałych zapraszam na Bursztynowe Kompendium, gdzie można zapoznać się z tłumaczeniemi ‘oryginalnej trylogii’ o Zielonowidzach Zombie:

Eseje opowiadają o archetypach Króla Zimy i Lorda Dowódcy Nocnej Straży, zombie w PLIO, motywie Króla Ziarna (ang. Corn King), Zimnorękim i wielu innych przykładach wpływu mitologii i legend z naszego świata na Westeros i Essos.

Dziękuję za uwagę,

Bluetiger

One thought on “Mityczna Astronomia – Październik 2018

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.