Mityczna Astronomia: WorldCon2018, LML na Q&A z GRRMem

WorldCon 2018, San Jose, Kalifornia. Pytania i odpowiedzi (Q&A) z Georgem R.R. Martinem


LML: Skąd przyszedł Ci pomysł stworzenia paralel pomiędzy opowiastkami ludowymi w opowieści [Pieśni Lodu i Ognia] i głowynmi wydarzeniami [Sagi PLIO]? Daenerys słyszy opowieść o drugim księżycu, który wędruje zbyt blisko Słońca – i pękając, wydaje na świat smoki. A później, po tym jak przez całą książkę jest nazywana ‘Księżycem Mojego Życia’ [przez Droga], sama wchodzi w ogień jej ‘Słońca i Gwiazd’ – i rodzi smoki. A zatem, skąd przyszedł Ci do głowy ten wspaniały pomysł, by tworzyć te paralele [zestawienia, podobieństwa] pomiędzy Twoim własnym folklorem [legendami i mitami ze Świata PLIO] i akcją [książek]? Czy ktoś inni zrobił coś takiego i… jeśli powiedziałbyś, co kolwiek na ten temat, byłbym podekscytowany.

GRRM:
Cóż, to znaczy, jeśli pojawia się jakiekolwiek pytanie, zaczynające się od ‘skąd przyszedł Ci pomysł na…’, odpowiedź brzmi ‘nie wiem’.

(śmiech)

Na szczęście, przychodzą mi te pomysły i one… zazwyczaj się sprawdzają. Częściej tak, niż nie. Ale nie jestem kimś kto… Nie mogę przypisywać sobie zasługi wynalezienia tej techniki. Wielu innych pisarzy już wcześniej zrobiło coś takiego, no wiesz, jest foreshadowing [zapowiedź], albo sen, albo coś w tym stylu, a potem widzisz jak wszystko się spełnia… sztuką jest zrobić to tak, żeby to spełniło się w niespodziewany sposób. A zatem, jest przepowiednia, która potem się spełnia, ale nie spełnia się w dosłownym sensie, lub tak jak się tego spodziewałeś. Okazuje się prawdziwa, lecz w nieco bardziej sprytny sposób. Zrobienie [napisanie] tego w ten sposób jest poniekąd zabawne. Jednocześnie, zrobienie tego w taki sposób może być podstępne, ale to przyjemne.

Czasem się nad tym zastanawiam… no wiesz, to jeden z motywów w literaturze. Bywam oskarżany o to, że poddaję klisze/motywy [tropes] fantasy dekonstrukcji, i tak dalej. W pewnym stopniu przyznaję się tutaj do winy. Patrzę na rzeczy, które zrobili inni autorzy i mówię: ‘ah, to nie jest prawdziwe, to nie działałoby w ten sposób’, albo ‘o rety! widziałem to już z milion razy, w jaki sposób zrobić to inaczej?’. Ale czasem można z tym pójść za daleko. Często myślałem sobie: ‘Czy zauważyłeś, że w dziełach fikcji, zawsze gdy ktoś ma sen w filmie, serialu lub książce, ten sen ma ogromne psychologiczne znaczenie lub wartośc profetyczną, co okaże się później bardzo ważne, więc zwracajcie uwagę na sny?’.

Moje prawdziwe sny wcale nie mają sensu! (śmiech)
… nic nie znaczą. No wiesz, obudziłem się i powiedziałem do siebie: ‘zaraz, zaraz, co to było, śniło mi się, że byłem nagi na lekcji geografii w trzeciej klasie a potem wszedł Święty Mikołaj… i wyciągnął ze swojego worka Jerzego Waszyngotna. Co to ma znaczyć? (śmiech)
No coż, to nic nie znaczy! A zatem, od czasu do czasu myślę sobie: ‘hej, powinienem napisać książkę, gdzie wszyscy bohaterowie mają kompletnie bezsensowne sny, które nic nie znaczą, a czytelnicy oszaleliby próbując je zrozumieć!
(nerwowy śmiech)
… ale jeszcze nie poddałem się tej pokusie.
(dziki śmiech) (westchnięcia ulgi)


Przełożył Bluetiger.

Całej sesji Q&A możecie posłuchać tutaj: SF in SF Podcast August 2018: George R.R. Martin Special Event.

Poniżej zamieszczam oryginalną transkrypcję autorstwa LMLa (opublikowaną na Twitterze @thedragonLML).

WorldCon2018Transcript

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s