Mityczna Astronomia – Wrzesień 2018

Co działo się w Mitycznej Astronomii i fandomie PLIO w ciągu ostatnich kilku miesięcy?

Na początku lipca opublikowałem polski przekład pierwszego odcinka serii Kompendium z Czardrewna, Szary Król i Morski Smok autorstwa LMLa. Podobnie jak poprzednie tłumaczenia, Szary Król jest również dostępny w formie kilku postów zawierających po jednym rozdziale. Na forum Ogień i Lód, w wątku Mitycznej Astronomii, wyjaśniłem o czym opowiada ten tekst i dlaczego warto go przeczytać:


Przylądek, na którym Greyjoyowie wznieśli swoją fortecę, wbijał się ongiś w trzewia oceanu niczym miecz, ale tłukące weń dzień i noc fale już przed tysiącleciami rozkruszyły go na drobne odłamki. Pozostały jedynie trzy nagie, jałowe wyspy oraz tuzin wyniosłych stert kamieni, które wynurzały się z wód niczym kolumny świątyni jakiegoś morskiego boga, nie zważając na szalejące wokół gniewne, spienione fale. (Starcie królów, Theon)

To właśnie tymi słowami George R.R. Martin wprowadza swoich czytelników w świat Żelaznych Wysp, krainę surową i okrutną, pełną jałowych wysp, kamienistych przylądków, trudnych kotwicowisk, zdradliwych przystani, ponurych fortec z ciemnego kamienia, drakkarów i longshipów. Ludzie zamieszkujący to nieprzyjazne królestwo od tysiącleci dawali się w znaki znienawidzonym przez siebie mieszkańcom zielonych krain, którzy orali, siali, kosili, młócili i zbierali plony do spichlerza… tylko po to, by utracić wszystko, gdy na ich plażach wylądują okręty pod żeglami na których widnieje złoty kraken, srebrna kosa, trupia dłoń, okuty żelazem róg wojenny, krawy sierp księżyca na polu fioletu, statek żeglujący w stronę pomarańczowego słońca zachodu, kamienne drzewo, skute łańcuchami kruk, okręt, sosna i winne grona lub wiele innych znaków.

Żelaźni Ludzie, wilki szarego morza zimy, nie sieją.

Jednak łupy z grabieżczych wybrach nigdy nie uczyniły wysp bogatymi. Życie jest na nich krótkie i pełne znoju, zaś najcieższe prace przypadają niewolnikom pojamanym podczas wypraw. Mieszkańcy pozostałych z Siedmiu Królestw patrzą na Żelaznych Ludzi jedynie z pogardą (a niekiedy również ze strachem, gdy podnoszą swoje żagle i ruszają w bój). Nawet ich bogowie są inni, w miejsce starych bogów Dzieci Lasu, Siedmiu Wiary czy R’hlorra, na Wyspach prymat przypada jedynie Utopionemu Bogu, toczącemu odwieczną walkę z Bogiem Sztormów.

Pomimo licznych drwin ze strony sąsiadów, nędzy i trudów, Żelaźni Ludzie są dumnym narodem. Gdy na morzu panują niepodzielnie szormy i wysokie fale, rozbijajace się o wystające prosto z wody skalne kolumny Pyke, starzy i młodzi gromadzą się przy ogniskach, by słuchać opowieści o dawnych dziejach. Jest zatem sam Szary Król, pogromca Naggi, morskiego smoka. Jest Balon Czarna Skóra, Dagon Drumm Nekromanta, Hrothgar z Pyke, właściciel rogu przywołującego krakeny, Jorl Wieloryb, Torgon Okropny. Są również sławni wojownicy, królowie i kapłani: Galon Biała Laska, Sauron Słony Język, Urron Greyiron, Harwyn Hoare, Dalton Greyjoy, Qhoroed Okrutny, Dalton Greyjoy i Harren Czarny.

Niestety wielu czytelników lekceważy Wyspy, nazywając je najgorszym wątkiem PLIO. W eseju Szary Król i Morski Smok, będącym częścią Mitycznej Astronomii Lodu i Ognia, LML pokazuje, że folklor i mity Żelaznych Ludzi, a także głowna akcja fabularna z nimi związana jest pełna ukrytych metafor, symboliki i nawiązań literackich. A zatem…

LML przedstawia Mityczną Astronomię Lodu i Ognia – Kompendium z Drewna Czardrzew, rozdział I: Szary Król i Morski Smok, w przekładzie Bluetigera

– a w nim:
* czym był morski smok Nagga z mitów Żelaznych Ludzi?
* dlaczego Pyke jest opisywane jako ‘złamany miecz wbity w trzewia oceanu’?
* dlaczego ‘utopiony bóg’ powinien być nazywany ‘utopioną boginią’?
* czym jest ‘nagga’ w mitologiach Indii, Kambodży, Laosu, Tajlandii i Indonezji?
* czym jest mitologiczny lewiatan?
* w jaki sposób Utopiony Bóg przyniósł Szaremu Królowi ogień, i czym on był?
* czym jest Tron z Morskiego Kamienia?


Od 16 sierpnia dostępne jest tłumaczenie relacji LMLa, autora Mitycznej Astronomii, z WorldConu 2018, w tym sprawozdanie ze spotkania z Georgem R.R. Martinem.

Pod koniec tego samego miesiąca opublikowałem mój własny artykuł, będący wprowadzeniem w tematykę Mitycznej Astronomii. Możecie go odnaleźć tutaj – lub na forum Ogień i Lód: Mityczna Astronomia – artykuł.

W tym samym wątku możecie również przeczytać dyskusję dotyczącą Nocnego Króla, Ostatniego Bohatera i powstania Innych. Serdecznie zapraszam to wzięcia w niej udziału!

LML opublikował kilka nowych odcinków anglojęzycznej Mythical Astronomy:

W języku polskim możecie przeczytać streszczenie ‘odcinka 0’ The Blood of the Other, zatytułowanego Prelude to a Chill – Odcinki Mitycznej Astronomii w skrócie: Prelude to a Chill oraz odcinka pierwszego: A Baelful Bard and a Promised Prince – Odcinki Mitycznej Astronomii w skrócie: A Baelful Bard and a Promised Prince.

Dzisiaj (dziewiątego września) zostanie publikowany piąty odcinek serii The Weirwood Compendium (niestety, obecnie w języku polskim możecie przeczytać jedynie pierwszy odcinek tego Kompendium, Szarego Króla).

LML przeczyta odcinek na żywo (w niedzielę 09.09.2018 roku, od godziny 3 po południu w strefie EST, czyli od ok. 21 czasu polskiego) na kanale LMLa na YouTube (link) , pojawi się również w formie eseju na blogu The Mythical Astronomy. Będzie to To Ride the Green Dragon. Zachęcam osoby które mają taką możliwość do zapoznania się z tym tekstem, gdy będzie już dostępny.

TheWeirwoodCompendiumV

Co do kolejnych polskich tłumaczeń, nie jestem pewien kiedy będę w stanie znowu się nimi zająć. Jednak z całą pewnością mogę powiedzieć, że nie zamierzam kończyć projektu ‘Mityczna Astronomia po polsku’. Kolejnym przełożonym tekstem LMLa będzie najprawdopodobniej kontynuacja Szarego Króla i Morskiego Smoka, czyli esej Płonący Brandon (A Burning Brandon) – lub ostatni odcinek pierwszej serii LMLa, czyli Krwawnikowego Kompendium Tyrion Targaryen.

Inną opcją jest Shadow Hearth Mother, wstęp do Księżyców Lodu i Ognia, serii poświęconej jednej z głównych tez LMLa, istnieniu dwóch księżyców Planetos.

Jeśli jesteście zainteresowani tymi odcinkami, proszę, dajcie mi znać na forum Ogień i Lód, Twitterze lub w komentarzach pod tym postem. Dziękuję za Waszą uwagę, Bluetiger.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s