Mityczna Astronomia numerem 1 wśród analiz Pieśni Lodu i Ognia – wg. The Fandomentals

Mityczna Astronomia numerem 1 wśród analiz Pieśni Lodu i Ognia – według artykułu The Fandomentals

lml1

***

Siedem najlepszych blogów/podcastów/serii analiz poświęconych PLIO, wybranych przez Gretchen The Fandomentals:

(artykuł A Definitive Guide to ASOIAF Analysis)


7. Wars and Politics of Ice and Fire (Wojny i Polityka Lodu i Ognia) – BryndenBFishMilitant_PenguinNfrielSomethingLikeALawyer 

– za eseje na temat militarnych stategii i taktyk, manewrów politycznych, dowódców wojskowych, spekulacje dotyczące Wichrów Zimy (Bitwa Ognia, Bitwa, Lodu, kampania Daenerys, kampania Aegona), oraz teksty poświęcone Tywinowi, Kevanowi i Stannisowi.


6. Meditations on A Song of Ice and Fire (Rozważania o Pieśni Lodu i Ognia) – Cantuse

– za analizy postaci, fabuły oraz przewidywania dotyczące Wichrów, plan Bitwy Lodu, serię o Stannisie (pod tytułem Manifest), oraz teorie:


5. Projekty Re-read (czytanie PLIO na nowo):


4. Analiza PLIO – LadyGwynhyfvar

za eseje poświęcone wpływowi legend arturiańskich na PLIO (Rethinking Arthurian Influences in ASoIaF), a także Great Northern Conspiracy i prowadzenie podcastu Radio Westeros z Yolkboyem


3. Ideas of Ice and Fire (kanał na YouTube)

za filmy poświęcone teoriom PLIO (np. pochodzeniu Białych Wędrowcówprzyszłości Aryi Starkmocy rubinu Melisandre), oraz odcinki o mniej znanych elementach świata stworzonego przez George R.R. Martina, głównie ze Świata Lodu i Ogniao pochodzeniu smokówAsshaiYi Ti oraz Krwawnikowym Cesarzu Wielkego Cesarstwa Świtu

… a także współpracę z LMLem (np. odcinek o magicznych istotach w PLIO), oraz serie o dziełach H.P. Lovecrafta i Franka Herberta (Diunie) i ich wpływie na GRRMa.


2. Mythological Weave of Ice and Fire (Mitologiczny Splot Lodu i Ognia) – Sweetsunray

za teksty analizujące symbolikę, łączące wiedzę o mitologii nordyckiej, greckiej, paralelizmie, symbolice dziewicy i śmierci, oraz eseje o cyklu chtonicznym i świecie podziemnym, pokazujące w jaki sposób George R.R. Martin czerpie inspirację z mitów i na nowo podchodzi do tradycyjnych archetypów (Robert, Ned i Stannis jako Zeus, Hades i Poseidon, Aerys jako Kronos, Rhaegar jako Hades, Lyanna jako Persefona itp.)… i za niezapomniane serie o: symbolice koniniedźwiedzi oraz różnych ‘drużynach odmieńców’ (ragtag teams of misfits).


1. Mythical Astronomy of Ice and Fire (Mityczna Astronomia Lodu i Ognia) – LML (Lucifer Means Lightbringer)

Poniżej zamieszczam przełożony na polski tekst autorki artykułu na The Fandomentals, Gretchen:


Jesteśmy na miejscu. To właśnie ta najlepsza, jak dla mnie z całą pewnością najbardziej ulubiona seria podcastów/esejów jaka kiedykolwiek istniała. Z pewnością wywrze na Was ogromne wrażenie (przynajmniej mam taką nadzieję).

Wiele esejów lub podcastów, które czytam dodaje unikalne informacje lub nową perspektywę na konkretną postać lub element fabuły. Lecz ten oferuje całkowicie nowy sposób patrzenia na całą serię. Pierwszego odcinka posłuchałam od tak sobie, spontanicznie, ale teraz wciągnęłam się. Nie mogę przestać słuchać, a każdego miesiąca z niecierpliwością czekam na nowy odcinek. Już nigdy nie przeczytam książek w ten sam sposób. Mityczna Astronomia jednocześnie wszystko zmienia i sprawia, że całość ma sens. Jest wspaniała.

Tak więc, czym jest ten podcast? A zatem, podstawowym założeniem spojrzenia LMLa na Pieśń jest to, że Martin pisze współczesną mitologię, więc seria może być analizowana w ten sam sposób jak cała mitologia: w odniesieniu do astronomii, przyrody, a zwłaszcza symboliki. Mity ‘Planetos’ (na przykład o Azorze Ahai, Długiej Nocy, i tak dalej) nawiązują do astronomicznych lub naturalnych zjawisk mających miejsce w zamierzchłej przeszłości. Te zmitologizowane zdarzenia odnoszą się również do czynów ludzi, zgodnie z logiką ‘jako na niebie tak i na ziemi’, którą często widzimy w naszej mitologii. na przykład, Chrześcijańskie teksty o Jezusie często sięgają do mitologii związanej z gwiazdą poranną, opartej na obserwacjach planety Wenus, ale to nie oznacza, że nie był On rzeczywistym człowiekiem. LML podchodzi w ten sam sposób do dzieła Martina. Azor Ahai mógł być prawdziwą osobą lub grupą ludzi, ale również zmitologizowanym opisem zdarzeń astronomicznych.

Co więcej, owe mity i legendy ‘wewnątrz świata PLIO’ są wysoce symboliczne i mogą być analizowane przy użyciu metod interpretacji, których zwykle używa się omawiając symboliczne historie odnajdywane w naszych własnych mitach. Prawie każdy autor teorii, którego prace czytałem przyjmuje istnienie mitologicznych źródeł z których czerpie Martin – chińskich, nordyckich, celtyckich, arturiańskich, chrześcijańskich, mitraicznych, etc. – ale LML idzie o krok dalej, stwierdzając, że Martin splata nici pochodzące z wymienionych tu mitologii, celowo tworząc całkowicie nową ‘mitologię’, która stanowi ukryty fundament całej serii. Martin może czerpać z już istniejących archetypów (takich jak postać Persefony), ale tworzy również swoje własne, nowe archetypy i używa ich jako wzorców dla swoich bohaterów i wydarzeń.

A zatem, również działania głównych bohaterów PLIO mogą być interpretowane przeez pryzmat symbolicznych mitów. Nie tylko mitów, które czerpie z naszego świata, ale również mitów które stworzył wewnątrz PLIO. Na przykład, Sansa jest ‘księżycową dziewicą’ bardzo szczególnego rodzaju, odpowiadającą symbolicznemu mitowi/legendzie przekazującej informacje o astronomicznym zdarzeniu kryjącym się za Długą Nocą. Nie chcę tak od razu zdradzać wszystkich teorii LMla, ponieważ słuchanie ich w miarę jak je rozwija zapiera dech w piersiach. Mogę jednak pokazać Wam punkt wyjścia:

”Głównym twierdzeniem teorii astronomicznej wokół której opiera się wszystko na tej stronie [blogu LMLa] jest to, że słońce zniszczyło [drugi] księżyc przy pomocy komety, po czym nastąpił deszcz księżycowych meteorytów opadających na powierzchnię Planetos, co wywołało Długą Noc”

A potem dostajemy boginię czardrzew, zielone zombie, księzyce lodu i ognia i cały (gwieździsty) zastęp innych wspaniałych, porywających, fascynujących teorii i analiz. Zaufajcie mi, nawet jeśli nie wierzycie w jego podstawowe założenie, Mityczna Astronomia całkowicie zmieni wasze spojrzenie na serię, w najlepszy możliwy sposób. Polecam rozpoczęcie od tekstu do którego link zamieściłam powyżej (o współczesnej mitologii), a następnie przejść do Krwawnikowego Kompendium. Osobiście słuchałam w kolejności w jakiej podcasty zostały opublikowane (zaczynając od najstarszych, więc właśnie do takiej kolejności zachęcam – kolejne analizy LMLa nawiązują do tych wcześniejszych.

Wszystkie podcasty LMLa są również dostępne jako eseje na jego stronie, co bardzo doceniam. Lubię słuchać podcastu gdy prowadzę, coś narpawiam albo zajmuję się czymś w domu, ale gdy chcę sobie coś przypomneć, mogę zerknąć na tekst. To świetny sposób prowadzenia bloga, chciałabym żeby więcej piszących teorie o PLIO działało w ten sposób. LML organizuje również miesięczne sesje Q&A (pytania i odpowiedzi) po opublikowaniu każdego nowego odcinka. Te odcinki są również bardzo zabawne, na dodatek możecie zadać wszystkie pytania jakie przyszły Wam do głowy po zapoznaniu się z tym nowym odcinkiem, albo o cokolwiek chcecie. LML udostępnia również mnóstwo ciekawych tekstów i informacji, wśród nich te które wpłynęły na jego teorie. Jeśli tak jak ja lubicie podążać za tym jak rozwijają się jego pomysły, te rzeczy są jak bonusowe lektury.

Użytkownicy Westeros.org BlueTiger i RavenousReader bardzo często współpracują z LMLem na forum, wnosząc mnóstwo świetnych dodatków, komentarzy i rozwinięc jego teorii. Z tego co wiem, nie mają osobnych stron, ale ich teksty na forum są zawsze doskonałe. Zawsze gdy zobaczycie ich na forum lub Twitterze, warto zwrócić na nich uwagę. (Post RavenousReader o ‘zabójczym słowie’ (the killing word) jest niesamowity.

Sprawdźcie również Twittera, gdzie możecie odszukać TheDragonLMLa, Bluetigera, Raevenous Reader i wielu innych świetncyh twórców teorii – Unchained, Branthebuildera, RustedRevolvera, Septę Shaenę, Joe Magiciana (który prowadzi również całkiem fajną stronę o teoriach PLIO) i innych! – dyskutujących między sobą i tworzących nowe teorie. To dość aktywna grupka, i nawet gdy nie biorę udziału w tych rozmowach, samo czytanie wątków jest fascynujące. To jacy mądrzy i głębocy są jest trochę onieśmielające. Ale przede wszystkim zabawne i inspirujące.

Jeśli mielibyście spojrzeć tylko na jedną pozycję z tej listy, proszę, poczytajcie lub posłuchajcie LMLa. Nie mogę zrobić dość by zarekomenwoać jego prace i społeczność niesamowitych ludzi, która powstała z dyskusji o jego analizach i teoriach. To jest aż tak dobre.

                                                                                     *
A co z Wami? Jacy są Wasi ulubieni autorzy teorii, esejów, podcastów i filmów na YouTube o PLIO? Czy pominęłam jakieś dobre analizy? Powiedzcie mi w komentarzach!

Gretchen


przetłumaczył Bluetiger

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s