Mityczna Astronomia Lodu i Ognia

Logo1


Według centralnej hipotezy naszej teorii – Mitycznej Astronomii – wiele pradawnych legend z Westeros i reszty świata ‘Planetos’ tak naprawdę mówi nam o globalnym kataklizmie, znanym jako Długa Noc, poprzez użycie symboliki i metafor. Byłoby to spójne z mitologiami rzeczywistego świata, których opowieści często są oparte na obserwacjach nieba oraz cyklach natury i jej siłach.

W pierwszym eseju, zagłebiam się w mit o Azorze Ahai i Światłonoścy, próbując pokazać Wam w jaki sposób interpretuję tę opowieść, jako odniesienie do wydarzeń Długiej Nocy. Będę porównywał przeróżne mity i legendy, stanowiące tło Pieśni Lodu i Ognia, z głównymi bohaterami książek i ich symboliką, a także scenami, które moim zdaniem zawierają metaforyczne wskazówki dotyczące Długiej Nocy. Jak szybko zobaczycie, nie sądzę, by George R.R. Martin dobierał swoje słownictwo na chybił trafił – przeciwnie, z największą uwagą. Pewne wyrażenia, powracające wielokrotnie w całej sadze, tworzą tkaninę symboliki, zadziwiająco spójną – sugeruję również, że mającą ogromne znaczenie.

Jak dla mnie, wszystko zaczęło do siebie pasować gdy spostrzegłem, że księżyc pęka zarówno w opowieści o Azorze Ahai jak i w ‘opowieści o pochodzeniu smoków’ z Qarthu:

Legenda z Qarthu

– Kupiec z Qarthu powiedział mi kiedyś, że smoki przybyły z księżyca. – Powiedziała Doreah, podgrzewając ręcznik nad ogniem. Kiedy Dany odwróciła z zaciekawieniem głowę, srebrzysto-mokre włosy opadły przed jej oczy. 
– Z księżyca ?
– Powiedział mi, że księżyc był jajem, Khaleesi. – Powiedziała lysenka. – Kiedyś na niebie były dwa księżyce, ale jeden z nich zawędrował zbyt blisko słońca i pękł od ciepła.Wypłynęło z niego tysiąc, tysięcy smoków, które wypiły słoneczny ogień. Właśnie dlatego smoki zieją ogniem. Pewnego dnia drugi księżyc również pocałuje słońce, a wtedy pęknie i smoki powrócą.

George R.R. Martin, Gra o tron, Daenerys


Opowieść o wykuciu Światłonoścy

Sto dni i sto nocy pracował nad trzecim ostrzem, aż broń rozżarzyła się do białości w świętym ogniu. Wezwał wtedy swoją żonę. Rzekł do niej: “Nisso Nisso”, bo takie było było jej imię, “obnaż swą pierś i wiedz, że kocham cię najbardziej spośród wszystkich rzeczy na świecie”. Zrobiła to, nie wiem dlaczego i Azor Ahai przebił dymiącym mieczem jej bijące serce. Mówi się, że jej krzyk boleści i ekstazy zostawił pęknięcie na twarzy księżyca.Lecz jej krew, jej dusza i cała jej siła, w całości przeszły w stal. Oto historia wykucia Światłonoścy, Czerwonego Miecza Herosów.

Starcie królów, Davos

Jeśli chcecie przeczytać więcej rozważań na temat sposobu w jaki George używa w Pieśni Lodu i Ognia symboliki i metafory, spójrzcie na odcinek George R.R. Martin pisze współczesną mitologię… a jeśli zaciekawiło Was w jaki sposób powstała i ewoluowała Mityczna Astronomia, kliknijcie ten link. W przeciwnym razie, po prostu spawdźcie listę obecnie dostępnych odcinków, w języku polskim lub angielskim.

– LML

* przełożył Bluetiger

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.