Mityczna Astronomia Lodu i Ognia w 2018 roku

Witajcie!

W pierwszym poście w tym nowym – 2018 (ależ ten czas leci) – roku, pragnę złożyć Wam serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i zdrowia. (Oczywiście, gdyby Wichry Zimy wyszły w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy, bardzo by mnie to ucieszyło, jednak z drugiej strony, wolę żeby George R.R. Martin poświęcił na tworzenie kolejnego tomu tyle czasu ile potrzebuje.) Życzę zatem, by szósty tom Pieśni Lodu i Ognia był tak dobry jak to możliwe – abyśmy uznali, że warto było tyle czekać, gdy w końcu będziemy mogli pogrążyć się w lekturze.

Tymczasem, zima nadchodzi powoli, jednak to nie powód, by fani PLIO musieli się nudzić.

W 2017 roku na Bursztynowym Kompendium (które powstało 21 stycznia) ukazało się kilka nowych tłumaczeń tekstów LMLa z The Mythical Astronomy of Ice and Fire:

(Jednocześnie, pozwolę sobie przypomnieć, że dwa pierwsze tłumaczenia zostały opublikowane jeszcze w 2016 roku, na forum Ogień i Lód,  obecnie możecie znaleźć te odcinki również na tym blogu – mowa tu o George R.R. Martin pisze współczesną mitologię oraz Astronomia wyjaśnia legendy lodu i ognia).

11 marca ukazało się tłumaczenie Krwawnikowy Cesarz Azor Ahai (część II), (część I pojawiła się na forum jeszcze jesienią 2016), wkrótce cały esej był gotowy:

Krwawnikowy Cesarz Azor Ahai

Przy okazji, pragnę podziękować Mou, który zachęcił mnie do dołączenia do OIL, a także rozpoczęcia przekładania Mitycznej Astronomii na język polski. Wspólnie pracowaliśmy nad George R.R. Martin pisze… oraz Astronomia wyjaśnia…, a także pierwszą częścią Krwawnikowego Cesarza, obecnie inne obowiązki zmusiły Mou’a do odejścia (miejmy nadzieję, że tymczasowego) z zespołu Mitycznej Astronomii PL (obecnie jednoosobowego – moja skromna osoba obejmuje wszystkie stanowiska i pełni wszystkie funkcje).

Wielkie dzięki Mou!

Latem opublikowałem następujące tłumaczenia:

Fale Nocy i Księżycowej Krwi (III odcinek z serii Krwawnikowe Kompendium)

O autorze ‘Mitycznej Astronomii Ognia i Lodu’ – LMLu (krótki odcinek w którym LML opowiada o tym jak powstała Mityczna Astronomia)

Długa Noc (tłumaczenie tekstu pierwszego odcinka LML TV – kanału na YouTube)

We wrześniu pojawiło się tłumaczenie:

Lucifer Znaczy Światłonośca, czyli szóstego odcinka Krwawnikowego Kompendium, w którym LML opowiada o mitologii związanej z Wenus, Gwiazdą Poranną i Wieczorną, a także Orionem (Azor Ahai, Światłonośca, Świt, Ród Dayne’ów, Miecz Poranka).

Jesienią przetłumaczyłem aż trzy teksty, tworzące trylogię Święty Zakon Zielonych Zombie:

Ostatni Bohater i Król Ziarna

Król Zimy, Władca Śmierci

Straż Długiej Nocy

Warto się z nimi zapoznać, ponieważ opowiadają o rzeczach niezwykle ciekawych i intrygujących (śmierć Jona Snow i jego wskrzeszenie, Zimnoręki, zielonowidze, Ostatni Bohater, Zieloni Ludzie, Długa Noc, Bloodraven, Dzieci Lasu, zombie w PLIO). Na dodatek zostały napisane tak, że by je zrozumieć, nie trzeba znać wcześniejszych tesktów Mitycznej Astronomii.

W grudniu pojawiła się pierwsza autorska seria Bluetigera (czyli mnie), czyli Kalendarz adwentowy. Listę opublikowanych wówczas postów znajdziecie poniżej:

Kalendarz adwentowy – lista odcinków

Dziękuję wszystkim osobom które czytały, promowały i na inne sposoby wspomagły Mityczną Astronomię, a także Myi Stone z OIL (autorce Historii pewnego sztyletu i wielu innych interesujących artykułów).

No dobrze, a teraz możemy przejść do odpowiedzi na pytanie przez które zapewne większośc z Was tutaj zagląda, a mianowicie: Kiedy będzie kolejny odcinek tłumaczenia Mitycznej Astronomii? (I co nim będzie?)

Choć w komentarzach pod Symboliką jelenia na FSGK wspominałem, że kolejnym przetłumaczonym tekstem będzie Szary Król i Morski Smok (czyli pierwszy epizod Kompendium z drewna Czardrzewa):

Od października 2017 LML eksperymentuje z nowym formatem ‘Astronomii’: na razie koniec z ‘potwornościami’ po 30 000 słów, odcinki będą częściej, ale krótsze, skupiające się na jednym konkretnym temacie. I tu pojawia się pytanie… czy jako czytelnicy wolelibyście, żebym przetłumaczył któreś z tych nowszych testów, np. ‘Shadow Heart Mother’, ‘Dawn of the Others’ i dzisiaj opublikowane ‘Visenya Draconis’, o dwóch księżycach i odpowiedzi na wątpliwości co do ich istnienia, czy raczej żebym kontynuował tłumaczenie odcinków po kolei (następnym byłby ‘Szary Król i Morski Smok’, czyli próba odpowiedzi na pytania typu ‘A po co GRRM wpakował tylu tych Żelaznych Ludzi do Uczty dla wron’ – analiza mitologii i kultury Żelaznych Wysp)?

Uświadomiłem sobie jednak, że ten odcinek odowłuje się w wielu miejscach do pomysłów wprowadzonych w IV części Krwawnikowego Komepndium – Góra vs. Żmija i Młot Wód (The Mountain vs. the Viper and the Hammer of the Waters). To właśnie tłumaczenie tego tekstu pojawi się jako kolejne (prawdopodobnie co jakiś czas będę publikował po jednym rozdziale/fragmencie, a gdy wszystko będzie gotowe, pojawi się również całość w jednym poście).

Góra vs. Żmija… to analiza pojednynku księcia Oberyna z Ser Gregorem Clegane (oczywiście pod kątem astronomicznej symboliki).

Kolejnym tekstem będzie Tyrion Targaryen, czyli nieco inne podejście do popularnej teorii.

Gdy oba te teksty zostaną przetłumaczone, całe Krwawnikowe Kompendium będzie skończone… ale nie bójcie się, zostało jeszcze mnóstwo odcinków Mitycznej Astronomii – kompendia Z drewna Czardrzew (4 odcinki: Szary Król i Morski Smok, Płonący Brandon, Garth z drzewa wisielców, W jesionowym gaju)Bogini czardrzew (3 odcinki: Wenus z Lasów, Ta do Aryi podobna, Kobieta Kot – Nissa Nissa), Księżyce Lodu i Ognia (na razie 4 odcinki: Matka Serce Cienia, Świt Innych, Visenya Draconis, Długa Noc należała do Niego) – a wciąż powstają nowe… do Wichrów Zimy chyba wystarczy 😉

Jeszcze raz, wszystkiego najlepszego w tym nowym roku!

Pozdrawiam,

Bluetiger

 

One thought on “Mityczna Astronomia Lodu i Ognia w 2018 roku

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s