Kalendarz adwentowy – 23 grudnia 2017

23 grudnia 2017

Mit o Baldurze, opowiedziany przez Bluetigera:

Baldur był najpiękniejszym z bogów, najbardziej kochanym spośród synów Odyna. Gdy był jeszcze niemowlęciem, jego matka, bogini Frigg, odwiedziła wszystkie przedmioty i istoty świata, prosząc by złożyły uroczystą przysięgę, że nigdy nie wyrządzą mu krzywdy. Jednak, pominęła jemiołę, sądząc, że mała roślina przyczepiona do gałęzi dębu, pomiędzy ziemią i niebem jest całkowicie nieszkodliwa. 

Gdy Baldur dorósł, bogowie zabawiali się, rzucając w niego przeróżnymi rzeczami, a młodzieniec śmiał się, widząc, że nic nie może go zranić czy zabić. Loki, uwielbiający wszelkie psoty i podstępy, a na dodatek zazdrosny o przyjaźń jaką wszyscy mieszkańcy Dziwięciu Światów darzą syna Odyna, postanowił, że sprawdzi, czy Baldur rzeczywiście jest odporny na wszelką szkodę.

Poszedł więc do Frigg i przewrotnie wywiedział się, że bogini pominęła jemiołę. Zaraz więc udał się do lasu, gdzie rosła niepozorna roślina, zerwał ją, wykonał strzałę i wrócił do Asgardu. 

Spostrzegł, że brat Baldura, ślepy Hodor, siedzi samotnie na uboczu. Zagadnął więc: ‘Czemu nie bawisz się z innymi? Czyżbyś chciał pokazać w ten sposób, że nie szanujesz Baldura?’. 

‘W żadnym razie’, rzekł Hodor, ‘Recz w tym, że nie mam czym rzucić, a poza tym, nie widzę, gdzie stoi mój brat’. Wówczas Loki podał mu łuk i strzałę, pokierował również jego ręką. Hodor wypuścił pocisk, a gdy Baldur został nim ugodzony, padł natychmiast martwy.

Bogowie długo rozpaczali, lecz zdecydowali się, że znajdą sposób by Baldur wrócił do świata żywych. Rozkazali więc posłanicowi udać się do Helheim, czyli krainy umarłych. Władająca tam bogini Hel zgodziła się, by Baldur wrócił, lecz tylko jeśli wszystkie istoty świata zapłaczą po zmarłym. Zebrali się wieć bogowie, ludzie, zwierzęta i rośliny i lamentowali po Baldurze. Lecz wtem nadjechała stara olbrzymka i oznajmiła, że wcale jej nie żal syna Odyna. (Szeptano potem, że tak naprawdę był to podstepny Loki w jednym ze swoich przebrań). Baldur musi więc czekać w zaświatach, aż do dnia gdy rozpocznie się Ragnarok.

Ciało Baldura umieszczono zaś na stosie, a stos ułożono na okręcie. Gdy drewno zapłonęło, żona Baldura, bogini Nanna, zaniosła się płaczem, upadła i serce pękło jej z rozpaczy.

Tak było ze śmiercią Baldura, syna Odyna.

Złotej gałęzi Sir James George Frazer interpretuje ten mit w następujący sposób:

Baldur symbolizuje dąb, napotężniejsze i najświętsze z drzew. Jemioła to roślina uważana również za świętą i posiadającą wielką moc (druidzi ścinali ją złotym sierpem, w dni przesileń, lecz tak, by pod żadnym pozorem nie dotknęła ziemi).

Gdy nastaje zima, drzewa stoją nagie, bez liści, lecz na pniu dębu nadal rośnie zielona jemioła. Według Frazera, w dawnych wierzeniach uważano, że jemioła zawiera duszę dębu (tak jak Pierścień to cząstka Saurona, a Bran przenosi czasem swoją świadomość w ciało wilkora). Tak więc, zniszczenie dębu może nastapić jedynie wówczas, gdy najpierw zostanie zabita jemioła, tak jak w bajce bohater najpierw musi zniszczyć ‘dzban z duszą’ czarownika, nim zabije samego wroga.

Frazer uważa, że jemiołę zbierano w Dzień Śródlecia i w Dzień Zimowego Przesilenia, ponieważ wierzono, że to wyjątkowe punkty podczas rocznej wędrówki słońca po niebie, a dąb zawiera jego moc, najsilniejszą właśnie w tym czasie.

One thought on “Kalendarz adwentowy – 23 grudnia 2017

  1. Pingback: Kalendarz adwentowy – lista odcinków | The Amber Compendium of Myth

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s