Kalendarz adwentowy – 19 grudnia 2017

19 grudnia 2017

Dzieci Illuvatara to Elfowie i Ludzie (Krasnoludów stworzył Valar Aule, lecz to Eru obdarzył ich duszami i wolną wolą). Elfowie, czyli Quendi (Ci, Którzy Mówią) – taką nazwę nadali sami sobie, gdyż przebudzili się jako pierwsza rozumna rasa, nie spotkali więc innych istot zdolnych do posługiwania się mową. Odkrył ich Orme, Jeździec Valarów, i nazwał Eldarami, Ludem Gwiazd.

Elfowie są nieśmiertelni (mogą jednak polec od ran, w walce, lub z wycieńczenia). Po śmierci trafiają do Sal Mandosa, skąd po pewnym czasie powracają, w odrodzonych ciałach. Kochają przyrodę, drzewa, lasy, morza, rzeki, lecz szczególnie Gwiazdy Vardy. Są wielkimi artystami i badaczami otaczającego ich świata, poetami, uczonymi, kronikarzami, pieśniarzami, rzeźbiarzami, kowalami, budowniczymi. W ciągu długich lat swego życia, osiągają mistrzostwo w swoim rzemiośle, doskonale rozwijając swe talenty (w przeciwieństwie do ludzi, którzy często je marnują). Jednak, ogromnym zagrożeniem jest dla nich zbytnia miłość do swoich dzieł (np. Feanora do Silmarili, Celebrimbora do Pierścieni Władzy). To co dla ludzi jest magią, dla nich jest sztuką, rzemiosłem, nauką.

Tolkien opisuje ich jako podobnych do ludzi sprzed Upadku (Grzechu Pierworodnego), posiadających bliską więź z Eru i stworzonym przez niego światem, mądrych i ciekawych, nieustannie dążących do rozwijania swych zdolności i poszerzania wiedzy. Wydaje się, że fizycznie są identyczni do ludzi, a pewne różnice w wyglądzie to efekt wpływu ich fëa, czyli duszy. Mogą mieć dzieci z ludźmi, lecz takie związki zdarzały się bardzo rzadko (Beren z Luthien, Tuor z Idril, Aragorn Elessar z Arweną). Znany jest również przypadek, gdy Elf ożenił się z jedną z wcielonych Majarów – Elu Thingol z Melianą.

Tak jak Ludzie i Krasnoludowie, Elfowie nie są jednorodną grupą, dzielą się bowiem na liczne plemiona, szczepy i rody.

Pierwszy podział powstał, gdy Valarowie zaprosili pierwszych Elfów do Valinoru. Część odmówiła – nazywa się ich Avari, czyli Opornymi.

Eldarowie wyruszyli w Wielką Wędrówkę przez Śródziemie. Należą do nich trzy plemiona:

Vanyarowie, Elfy Piękne – najbardziej pokochali Valinor, ich królem był Ingwë

Noldorowie, Elfy Głębokie – szczególnie uzdolnieni w dziedzinie kowalstwa, jubilerstwa i metalurgii. Ich królem był Finwë, aż do śmierci z rąk Morgotha. Część Noldorów wróciła do Śródziema, gdzie toczyli długą wojnę o Silmarile.

Teleri, zwani Lindarami, czyli Śpiewakami. Na ich czele stali bracia Olwë i Elwë.

Wszyscy Noldorowie i Vanyarowie dotarli do Valinoru, lecz wśród Telerich doszło do kolejnych podziałów.

Gdy dotarli do Wielkiej Rzeki Anduiny, skąd ujrzeli Góry Mgliste, niektórzy zlękli się i postanowili nie ruszać w dalszą drogę. Ich przywódcą był Lenwë, a lud ten zwano Nandorami. Od nich wywodzą się Elfy Leśne i Zielone (Laiquendi).

Pozostali Teleri wkroczyli do Beleriandu, krainy na zachodzie Śródziemia. Tam rozłożyli obóz i odpoczywali.

Pewnego dnia Elwe spacerował samotnie w lesie Nan Elmoth. Spotkał Mielianę, jedną z Majarów, i zakochali się w sobie nazwajem. Stali jak zauroczeni pod drzewami, które znacznie urosły dookoła nich, gdy trwali tak przed długie lata. Część Telerich pozostała w Beleriandzie, szukając króla, lecz inni ruszyli do Valinoru, tych którzy tam dotarli nazwano Falmari, Ludem Fal, żyli bowiem nad brzegiem morza.

Elfów, którzy zamieszkali w Valinorze i widzieli światło Dwóch Drzew nazywa się Elfami Światła, Calaquendi, lub Elfami Wysokiego Rodu. (Warto wspomnieć, że Elwe również był jednym z nich, ponieważ przed Wielką Wędrówką był w Valinorze, jako poseł Elfów do Valarów).

Po wielu latach Elwe wrócił do swoich pobratymców. Założył Królestwo Doriathu, ze stolicą w wykutym w skale Menegroth. Jego lud otrzymał nazwę Sindarów, Elfów Szarych.

źródło grafki: Wikimedia Commons  autor: Agnaton

* Warto zwrócić uwagę na to, że tolkienowskie Elfy to Quendi, Ci, Którzy Mówią – a Dzieci Lasu z PLIO to ‘Ci, Którzy Śpiewają Pieśń Ziemi’.

One thought on “Kalendarz adwentowy – 19 grudnia 2017

  1. Pingback: Kalendarz adwentowy – lista odcinków | The Amber Compendium of Myth

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s