Kalendarz adwentowy – 16 grudnia 2017

16 grudnia 2017

Starciu królów opisane jest następujące zdarzenie:

Jon usłyszał szelest czerwonych liści. Dwie gałęzie rozsunęły się i ujrzał małego człowieczka, który przechodził z konaru na konar swobodnie jak wiewiórka. Bedwyck liczył sobie nie więcej niż pięc stóp wzrostu, lecz kosmyki siwizny w jego włosach świadczyły, że nie jest już młody. Inni zwiadowcy zwali go Gigantem.

Gdy weźmiemy pod uwagę, że u podnóża czardrzewa stoi Thoren Smallwood, możemy z łatwością dostrzec, że scena ta jest nawiązaniem do Hobbita.

Podczas podróży do Samotnej Góry Bilbo oraz Kompania Thorina wędrują przez Mroczną Puszczę. Podczas przeprawy gubią drogę, więc postanawiają, że ktoś powinien wejść na drzewo i się rozejrzeć:

– Czy ten przeklęty las nigdy się nie skończy? – spytał Thorin. – Ktoś musi wspiąć się na drzewo i sprawdzić, czy da radę wdrpać się na sam wierzchołek i rozejrzeć wokoło. Musimy tylko wybrać możliwie najwyższe drzewo.

Rzecz jasna ‘ktoś’ – oznaczało w tym wypadku Bilba.

A zatem, Bedwyck to Bilbo (obaj są nieskiego wzrostu), podczas gdy Thoren nawiązuje do Thorina. Herbem Rodu Smallwoodów z Żołędziowego Dworu są żołędzie na żółtym polu – a przydomek Thorina to przecież ‘Dębowa Tarcza’.

Pieśni odnajdujemy dwa inne nawiązania do tego krasnoluda – Dębową Tarczę (Oakenshield), jedną z Wysp Tarczowych w Reach, oraz opuszczony zamek Nocnej Straży noszący to samo miano.

* Jednym z Królów Żelaznych Wysp z Rodu Greyironów był Urras Żelazna Stopa, co może być nawiązaniem do Daina II, Władcy Żelaznych Wzgórz i Króla Pod Górą, następcy Thorina. Przydomkiem tego krasnoluda było właśnie Ironfoot.

One thought on “Kalendarz adwentowy – 16 grudnia 2017

  1. Pingback: Kalendarz adwentowy – lista odcinków | The Amber Compendium of Myth

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s