Kalendarz adwentowy – 15 grudnia 2017

15 grudnia 2017

Tematem dzisiejszego odcinka będą Dzicy Ludzie z Lasów, manifestacja archetypu Zielonego Człowieka, na którym oparci mogą być również Zieloni Ludzie z PLIO.

Drúedainowie, czyli Dzicy Ludzie z Lasu byli jednym z ludzkich plemion Śródziemia. Zwano ich również Wosami (Woses). Byli niscy i krępi, a ich oczy płonęły czerwienią, gdy wpadali w gniew. Choć wyglądali bardzo odmiennie od Edainów, ‘szpetnie’ według Elfów, nigdy nie stali po stronie Morgotha lub Saurona. Szczególnie zaś nienawidzili orków, przez których złośliwość i okrucieństwo lud ten wiele w przeszłości wycierpiał.

W walce posługiwali się dmuchawkami i łukami, ponoć władali również magią, związaną z kamieniem.

Historycy z Gondoru uważali, że przodkowie Dzikich Ludzi byli prześladowani w regionie Śródziemia, który pierwotnie zasiedlali, przybywali więc na zachód, do Beleriandu, gdzie zamieszkali w lesie Brethil. Niestety, kraina ta była wówczas areną wielkiej gry pomiędzy Noldorami i Morgothem, wojny o Silmarile. Wielu Druedainów zginęło.

Gdy w Drugiej Erze powstał Numenor, Druedainom zaproponowano przeniesienie się na tę wyspę, lecz do czasów szóstego króla, Tar-Aldariona, wszyscy wrócili do Śródziemia, przekonani o tym, że na Numenor spadnie jakieś nieszczęście.

Ich przekonanie sprawdziło się, gdy doszło do Upadku.

W Trzeciej Erze zamieszkiwali Las Druadan, u podnóża Białych Gór Gondoru. Nie odgrywali ważniejszej roli w wydarzeniach wielkiego świata, aż do Wojny o Pierścień, gdy przez ich las podróżowała armia króla Rohanu Theodena, jadąca na odsiecz Minas Tirith oblężonego przez Czarnoksiężnika. Ich wódz, Ghân-buri-Ghân, pokazał Rohirrimom ścieżki przez las, dzięki czemu dotarli na czas, by walczyć w Bitwie na Polach Pelennoru.

W Czwartej Erze, Król Aragorn Elessar zabronił obcym wstępu do Lasu Druadan, by ocalić Dzikich Ludzi od zagłady. Wydaje się, że w końcu ich lud wymarł – jednak, pamięć o Druedainach przetrwała, w opowieściach o Wosach i Zielonych Ludziach.

Inspiracją Tolkiena do stworzenia Wosów był zapewne motyw Zielonego Człowieka i Dzikiego/Włochatego Człowieka pojawiający sie w sztuce średniowiecza.

One thought on “Kalendarz adwentowy – 15 grudnia 2017

  1. Pingback: Kalendarz adwentowy – lista odcinków | The Amber Compendium of Myth

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s