Kalendarz adwentowy – 14 grudnia 2017

14 grudnia 2017

Grze o tron Eddard Stark wysyła grupę zbrojnych i rycerzy, by doprowadzić Ser Gregora Clegane’a przed królewską sprawiedliwość. Na ich czele stoją: Lord Beric Dondarrion, Thoros z Myr, Lord Lothar Mallery i Ser Gladden Wylde…

Jak wiemy, wyprawa dobiega końca, gdy jej członkowie wpadają w lannisterską zasadzkę u Brodu Komedianta.

Być może imię Ser Gladdena było zapowiedzią tego losu…

Elendil i Anarion zginęli podczas Wojny Ostatniego Sojuszu, lecz Isildur zdołał odciąć Jedyny Pierścień z dłoni Saurona. Mroczny Władca został pokonany i uznano, że nie zagraża już Śródziemiu

Po zakończeniu walk, Isildur pozostał przez rok w Gondorze, po czym postanowił wrócić do Arnoru, by objąć tron i spotkać sie z żoną i najmłodszym synem, Valandilem, który pozostawał w Rivendell.

Wyruszył więc na zachód, razem z trzema dorosłymi synami i około dwustoma rycerzami. Jednak, gdy dotarli do Pól Gladden, w dolinie Anduiny w pobliżu Gór Mglistych, zostali zaskoczeni przez oddział orków, pozostałość armii Saurona, która ukrywała się w górach od czasu gdy Armia Sojuszu odcięła ją od głównych sił Mordoru.

Numenorejczycy zostali otoczeni, i wybici, tak, że przeżyło tylko trzech – giermek Elendura, syna Isildura, który został ogłuszony przez cios maczugi i uznany za zabitego, oraz Ohtar i jego nieznany z imienia towarzysz, którym Isildur rozkazał uciekać, by ocalić szczątki Narsila (miecza, którym odciął Pierścień z ręki Mrocznego Władcy) od wpadnięcia w ręce wroga. W końcu, ciężko ranny Isildur zrozumiał, że przegrana jest pewna, nałożył więc Pierścień i próbował uciec, niewidzialny – lecz klejnot Saurona zdradził go i zsunął się z palca, gdy Isildur próbował przepłynąć na drugi brzeg rzeki. Dostrzegli go orkowie i dobili z łuków.

Pierścień zaginął, dopiero po wielu wiekach okazało się, że wpadł w ręce Smeagola, zwanego Gollumem, członka plemienia spokrewnionego z hobbitami, które zamieszkiwało nad Anduiną.

One thought on “Kalendarz adwentowy – 14 grudnia 2017

  1. Pingback: Kalendarz adwentowy – lista odcinków | The Amber Compendium of Myth

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s