Kalendarz adwentowy – 13 grudnia 2017

13 grudnia 2017

Na Numenor przyszła zagłada, lecz nie wszyscy jego mieszkańcy zginęli – niektórzy pozostali wierni Eru i Valarom. Ich przywódcą był Amandil, pochodzący od Elrosa, ale z bocznej linii. Przewidział nadejście zguby, i postanowił popłynąć samotnie na Zachód, do Valinoru, by ostrzec jego mieszkańców i błagać o przebaczenie, tak jak to niegdyś uczynił Earendil. Nigdy nie wrócił, a opowieści milczą o jego losie. Jednak, pozostawił syna, Elendila oraz wnuków, Isildura i Anariona.

Gdy flota Ar-Pharazona płynęła na zachód, ich dziewięć okrętów dołączyło do niej, lecz celowo zostawali w tyle i zawrócili, kierując się do Śródziemia. Zabrali ze sobą wiele artefaktów i cennych przedmiotów, wśród nich: palantiry, miecz Narsil (wiele wieków później przykuty w Andurila, miecz Aragrona) oraz sadzonka Białego Drzewa, ocalone przed tym jak Sauron wyciął i spalił Drzewo na ołtarzu w swojej świątyni.

Jednak, w zamęcie po Upadku Numenoru, okręty zostały rozdzielone. Elendil wylądował na północy, gdzie założył Arnor, podczas gdy Isildur zbudował Minas Ithil w Ithilien, a Anarion Minas Anor w Anorien. Tak powstały Królestwa na Wygnaniu, Arnor i Gondor.

Minas Anor (Wieża Słońca) otrzymało w późniejszych wiekach nową nazwę, Minas Tirith (Wieża Czat), zaś Ithil, Wieża Księżyca, została zdobyta przez Nazgule (Upiory Pierścienia), stając się Minas Morgul, Wieża Złych Czarów.

Stolicą Gondoru było Osgiliath, czyli Cytadela Gwieździstego Zastępu. Znajdowała się w nim wielka sala, zwana Kopułą Gwiazd, zbudowana na środku mostu na Wielkiej Rzece Anduinie. Przechowywano tam jeden z palantirów, czyli kamieni wykonanych przez Feanora przy pomocy zapomnianej sztuki, przy pomocy których można się było komunikować na znaczne odległości.

(Czytelnikom Pieśni Lodu i Ognia może przypominać się Cytadela w Starym Mieście (w którym znajduje się również Gwieździsty Sept), w której przechowywne są szklane świece, zapewne zainspirowane palantirami).

Pojawiające się w PLIO ‘Valar Morghulis’ jest więc podwójnym nawiązaniem do Tolkiena  – Valarów i Minas Morgul.

Spekulacje

(Na bazie Mitycznej Astronomii LMLa)

Minas Ithil, które zostaje zdobyte, splugawione i przemienione w Minas Morgul może być związane z symboliką drugiego księżyca, zniszczonego i przemienionego w czarne smocze meteory. Być może właśnie z tego powodu jeden ze smoków Rodu Targaryenów nosił imię Morghul.

Odpowiednikiem Nazguli czyli Upiorów Pierścienia, których siedzibą jest Morgul, mogą być Inni (przypomnijcie sobie scenę, gdy Frodo widzi ich prawdziwą postać po założeniu Pierścienia, podczas walki na Wichrowym Czubie). Tak jak Inni, Nazgule tworzą upiory (wights).

* Proponuję również, że jeśli Wielkie Cesarstwo Świtu jest odpowednikiem Numenoru, to Rody Dayne’ów i Hightowerów są paralelami Elendila i jego synów.

One thought on “Kalendarz adwentowy – 13 grudnia 2017

  1. Pingback: Kalendarz adwentowy – lista odcinków | The Amber Compendium of Myth

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s