Kalendarz adwentowy – 5 grudnia 2017

W dzisiejszym odcinku kalendarza przedstawię jedno z wielu nawiązań do Tolkiena jakie znajdujemy w imionach bohaterów Pieśni Lodu i Ognia.

Imię Daeron nosiło wiele historycznych postaci, na przykład: książę Daeron, który poległ pod Tumbleton podczas Tańca Smoków, król Daeron I, zwany Młodym Smokiem, który podbił Dorne, by wkrótce potem je utracić, oraz Daeron II, który włączył Dorne do Siedmiu Królestw i musiał stoczyć wojnę ze swoim pół-bratem, Daemonem I Blackfyre’em.

Jednak wskazówką co do tego skąd George zaczerpnął to imię jest jego zmieniona forma, Dareon, które nosił śpiewak wysłany na Mur przez Lorda Matthisa Rowana. Dareon uczestniczy w wyprawie Sama Tarly’ego, Goździk i maestra Aemona do Braavos, gdzie zrzuca czerń i dezerteruje z Nocnej Straży. W Uczcie dla wron ginie z rąk Aryi Stark.

Daeron z Doriathu

Silmarillione czytamy, że Daeron był Sindarem (Elfem Szarym) żyjącym w Pierwszej Erze. Stworzył alfabet cirith, ale najszerzej znano go jako minstrela (westeroskim Dareon również był śpiewakiem). Daeron był dworzaninem Króla Thingola z Doriathu, który zakochał się w córce swojego władcy i jednej z Majarów, Meliany. Luthien nie podzielała tego uczucia, ale pozostali dobrymi przyjaciółmi. Jednak gdy Daeron dowiedział się, że Luthien pokochała zwykłego śmiertelnika, jednego z Ludzi, w gniewie doniósł o wszystkim królowi… i tak oto zaczęła się historia wielkiej wyprawy Berena i Luthien po Silmarill, jeden z trzech bezcennych klejnotów wykonanych przez elfickiego mistrza Faenora, które ukradł Morgoth, Mroczny Władca. Bo właśnie tego skarbu (niemożliwego jak się wydawało do zdobycia) zarządał Król Thingol, pewien, że Beren zginie podczas tej próby. O tych wydarzeniach możecie przeczytać w Silmarillionie, w rozdziale Beren i Luthien. O tej opowieści będzie jeszcze mowa w Kalendarzu.

Wracając do Daerona, należy wyjaśnić, że najpierw Beren udał się w podróż samodzielnie, ale później dołączył do niego Król Finrod Felagund z Nargothrondu, jeden z największych przyjacieli Ludzi wśród Eldarów (Elfów). Finrod, Beren i dziesięciu towarzyszy (12 Elfów + Człowiek) wyruszyło w stronę Angbandu, fortecy Morgotha, lecz nigdy tam nie dotarli, bo wcześniej złapał ich zastępca Mrocznego Władcy, Sauron. Beren i jego drużyna zostali uwięzieni w warowni Tol-in-Gaurhoth.

Gdy dowiedziała się o tym Luthien, zamierzała opuścić potajemnie Doriath i szukać ukochanego, lecz o planie tym dowiedział się Daeron – i drugi raz zdradził. Gdy pomimo uwięzienia i wystawionych straży Luthien udało się uciec, Daeron wpadł w rozpacz, opuścił Króla Thongola i błąkał się po pustkowiach, śpiewając smutne pieśni.

 

One thought on “Kalendarz adwentowy – 5 grudnia 2017

  1. Pingback: Kalendarz adwentowy – lista odcinków | The Amber Compendium of Myth

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s