Mityczna Astronomia Lodu i Ognia PL: Listopad/Grudzień 2017

(post ten został opublikowany 28.11.2017 r. na Forum Ogień i Lód, zamieszczam go również tutaj, dla tych z Was, którzy nie zaglądają na to forum)


Czyli: * trylogia ‘Święty Zakon Zielonych Zombie’ skończona * zapowiedź nowego, autorskiego projektu Bluetigera z M.A. PL * nowa strona Mitycznej A. PL na Facebooku * podsumowanie ostatnich miesięcy * nowe odcinki LMLa * kalendarz adwentowy 2017 * 

Witajcie!

Co działo się w ‘Mitycznej Astronomii po polsku’ w ostatnim czasie?

Jak niektórzy z Was pamiętają, Mityczna Astronomia Lodu i Ognia po polsku (tłumaczenie serii LMLa The Mythical Astronomy of Ice and Fire), powstała w lipcu 2016 roku, gdy razem z WielkimMou opublikowałem nasz przekład krótkiego eseju wprowadzającego w tę tematykę, pod tytułem George R.R. Martin pisze współczesną mitologię. Tekst spotkał się z dość sporym zaciekawieniem i został dobrze (przynajmniej w moim odczuciu) przyjęty. Wkrótce pojawiła się polska wersja językowa kolejnego odcinka z tej serii, Astronomia wyjaśnia legendy lodu i ognia. Później nastąpiła przerwa, a Krwawnikowy Cesarz Azor Ahai został opublikowany 8 października. Niestety, był to jedynie fragment (około 3/5 całego eseju), na resztę czytelnicy musieli czekać aż do marca kolejnego roku. To znaczne opóźnienie było spowodowane – niestety – brakiem czasu tłumaczy.

Mityczna Astronomia PL odżyła dopiero w drugiej połowie lipca – od tego czasu nowe tłumaczenia są publikowane regularnie (przynajmniej jeden rozdział tygodniowo, czyli mniej więcej jeden odcinek na miesiąc). Do tej pory pojawiły się:

Fale Nocy i Księżycowej Krwi, czyli III część ‘Krwawnikowego Kompendium’, czyli pierwszej serii Mitycznej Astronomii. Jest to bezpośrednia kontynuacja esejów ‘Astronomia wyjaśnia legendy…’ i ‘Krwawnikowy Cesarz’. Zachęcam do przeczytania tego tekstu, ale jednocześnie polecam przypomnieć sobie (lub przeczytać po raz pierwszy) dwa poprzedzające go odcinki.

LML TV 1: Długa Noc, czyli tłumaczenie tekstu pierwszego odcinka Mitycznej A. stworzonego specjalnie na YouTube – główne tezy i założenia serii, poszukiwanie przyczyny Długiej Nocy itd.

O autorze ‘Mitycznej Astronomii Ognia i Lodu’ – LMLu – czyli dość krótki esej, w którym LML opowiada o tym jak powstała Mityczna Astronomia

Lucifer Znaczy Światłonośca – czyli VI odcinek ‘Krwawnikowego Kompendium’, zdecydowałem się go opublikować zaraz po III odcinku, ponieważ jest znacznie krótszy od IV i nie jest bezpośrednio związany z IV (o Młocie Wód i pojedynku Oberyna z Górą) oraz V (teoria Tyrion Targaryen). W tym eseju LML analizuje nawiązania do mitologii opartej na Gwieździe Porannej/Wieczornej (Wenus) w PLIO (m.in. Miecz Poranka, Miecz Wieczoru, Wielkie Cesarstwo Świtu, Ród Dayne’ów, Orion, przysięga Nocnej Straży, moralność w PLIO).

* trylogia ‘Święty Zakon Zielonych Zombie’ (Ostatni Bohater i Król Ziarna, Król Zimy, Władca Śmierci oraz Straż DŁugiej Nocy) – ale o tym nieco później.

W ubiegłym roku w okresie jesienno-zimowym nie pojawiały się żadne tłumaczenia, ale jak widzicie, na szczęście teraz to się zmieniło. I oby tak dalej… :)

Rekomendacje Mitycznej Astronomii PL 

(czyli w zasadzie moje, bo odkąd Mou zrezygnował z pełnienia czynnie funkcji tłumacza, jestem jedynym członkiem M.A. PL. Jednocześnie, Mou otrzymał tytuł Honorowego Przewodniczącego Mitycznej Astronomii PL(Przewodniczących jest obecnie trzech, dwóch pozostałych to Mateusz (znany tu jako Bluetiger) z Bursztynowego Kompendium oraz LML (podobnie jak Mou, Honorowy Przewodniczący M.A. PL – ah, ta biurokracja…)

Mityczna Astronomia Lodu i Ognia PL serdecznie poleca artykuł Myi Stone na FSGK, zatytułowany Szalone Teorie: Symbolika jelenia.

Jednocześnie radzimy unikać sekcji z komentarzami, gdzie Przewodniczący Bluetiger wdał się w nieprawdopodbną liczbę kłótni w nieprawdopodobnie krótkim czasie. Przyznaję, że trochę (ekhem, ‘trochę’) mnie tam poniosło, przepraszam więc osoby, które ewentualnie mogły się poczuć urażone.

Moje komentarze pod tym esejem są okropnie długie, ale mam nadzieję, że gdyby ktoś jednak to przeczytał, to znajdzie w nich coś ciekawego.

Bardzo proszę, zignorujcie różne wypowiedzi w stylu:

Vox populi… I tak mało kto to czytał… Z czasem i tak ciężko, a skoro i tak tłumaczenie przeczyta może z dziesięć osób… Zawsze czułem, że to bez sensu.

Przy okazji wspomnę, że listopad 2017 to najlepszy miesiąc w historii M.A. PL – na ‘Bursztynowym Kompendium’ tłumaczenia esejów zostały wyświetlone 2 650 razy, przez 814 osób. Dodając wyświetlenia z Ognia i Lodu, na chwilę obecną mamy 23 921 wyświetleń, przez co najmniej kilka tysięcy osób – a przecież tłumaczenia były również publikowane w innych miejscach (nie mam jednak dostepu do tamtejszych statystyk i nie wiem czy coś takiego jest w ogóle prowadzone).

Wielkie, wielkie dzięki!

Seria Zielone Zombie skończona!

W ubiegłą sobotę ukazały się tłumaczenia dwóch ostatnich rozdziałów eseju ‘Straż Długiej Nocy’ – a zatem, cała trylogia jest skończona.

Jak wyjaśniałem w poście ‘Operation Yule 2017’, moim zdaniem pomiędzy publikacjami esejów (w tym przypadku całej serii) należy odczekać pewien czas, by wszyscy zainteresowani mieli szansę przeczytać każdy tekst, wyrazić swoją opinię, skomentować, zacząć jakąś dyskusję itp. – a ‘Zielone Zombie’ to właśnie taka bardzo obszerna seria.

Jedną z jej zalet jest to, że została napisana tak, by mógł ją przeczytać każdy – nie jest konieczna znajomość poprzednich odcinków Mitycznej Astronomii. Na dodatek traktuje o sprawach bardzo popularnych wśród fanów PLIO – śmierć (i wskrzeszenie?) Jona Snow, zombie, upiory, Inni, zielonowidze, zmiennoskórzy itp. Z tego powodu uważam, że to świetna okazja, by zachęcić nowe osoby to zapoznania się z Mityczną Astronomią. Dlatego przez pewien czas nie będę ‘leciał na łeb na szyję’ z tłumaczeniem – dam wszystkim chętnym czas na spokojne zaznajomienie się z ostatnio opublikowanymi tekstami.

W skład ‘Zielonych Zombie’ wchodzą:

Ostatni Bohater i Król Ziarna

Król Zimy, Władca Śmierci

Straż Długiej Nocy

Serdecznie zachęcam do przeczytania :)

***

Jednocześnie, zdaję sobię sprawę z tego, że wielu z Was już zna te eseje, choćby w wersji angielskiej, albo już je przeczytało (w niedawnej ankiecie dość wiele osób stwierdziło, że wolą czytać eseje rozdział po rozdziale – czyli jeden krótki tekst co jeden- dwa- tygodnie) – nie chciałbym również dopuścić, by powtórzył się kompletny zastój M.A. PL, jak to miało miejsce w zeszłym roku.

Przyszedł mi do głowy pomysł pewnego projektu, który ma na celu podzielenie się czymś nowym z wszystkimi czytelnikami.

Kalendarz adwentowy i strona Facebooku:

Kilka tygodni temu powstała na Facebooku oficjalna strona Mitycznej Astronomii PL – @MitycznaAstronomia, jednak oprócz udostępniania linków do postów z bloga nie działo się tam zbyt wiele, jednak mam nadzieję, że wkrótce to się zmieni.

Nawiązując do polskiej tradycji kalendarza adwentowego, postanowiłem stworzyć coś podobnego, tyle że zamiast zabawek/słodyczy/czekoladek codziennie będzie pojawiał się nowy post (na FB, moim blogu Bursztynowe Kompendium – na forum OIL raczej nie, bo wolę nie narażać się moderacji ciągłym spamem :) )

Teksty będą w dwóch językach, polskim i angielskim – jest to moja autorska seria, więc chcę żeby również fani The Mythical Astronomy, którzy nie znają polskiego (czyli większość) mogli w tym uczestniczyć.

Zaczynając od pierwszej niedzieli Adwentu (3-ego grudnia, czyli najbliższej niedzieli), a kończąc w Wigilię (post pojawi się już rano, albo 23 pojawią się dwa, dla osób które np. w Wigilię i Boże Narodzenie wolą odpocząć od internetu).

O co chodzi w tym kalendarzu?

Otóż, w codziennym poście będzie krótki (chociąż znając moje zapędy, strach się bać) tekst poświęcony jakiemuś zagadnieniu związanemu z:

a) Pieśnią Lodu i Ognia
b) Legendarium Profesora J.R.R. Tolkiena (którego wielbicielem byłem na długo przed tym jak dowiedziałem się, że jest jakaś ‘Gra o tron’
c) mitologiami z naszego świata
d) zwyczajami i tradycjami świątecznymi

(mam przez to na myśli poszukiwanie nawiązań do Tolkiena i mitologii w PLIO, lub szukanie mitologicznych korzeni niektórych zwyczajów świątecznych)

Brzmi to dość enigmatycznie – w niedzielę oprócz pierwszego odcinka ‘Kalendarza’ pojawi się również wprowadzenie do tej serii.

Gorąco zachęcam do śledzenia ‘Kalendarza’!

Co słychać w anglojęzycznej Mitycznej Astronomii?

LML opublikował dwa kolejne eseje z serii ‘Bogni Czardrzew’ (The Weirwood Goddess), będące kontynuacją ‘Wenus z Lasów’ z maja 2017:

Venus of the Woods

It’s an Arya Thing

The Cat Woman Nissa Nissa

Rozpoczął również nową serię, Księżyce Lodu i Ognia:

Shadow Heart Mother

Dawn of the Others

Visenya Draconis

Rozwija się również kanał M.A. na YouTube:

Weirwood Goddess Q&A livestream, 9/17/17

Moons of Ice and Fire Q&A Livestream, 10/14/17

Horrors of the Crypts, Halloween Livestream

Visenya Draconis Q&A Livestream

Dziękuję za uwagę, pozdrawiam!

Bluetiger

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s