Bursztynowe Kompendium – Maj 2017
*

photo ©Bluetiger
… czyli o opóźnieniach w przygotowaniu planowanych esejów, nowym kanale LMLa na YouTube, nowych odcinkach Astronomy, innych ciekawych wydarzeniach w fandomie PLIO, a także wstęp do nowej serii – Mitycznej Astronomii Lodu i Ognia: W dużym skrócie.
Serdecznie zapraszam..
Niestety, stało się… odcinek o wiośnie, który zapowiadałem już jakiś czas temu nadal nie jest gotowy, podobnie jak tłumaczenie trzeciego odcinka Mitycznej Astronomii Lodu i Ognia autorstwa LMLa. Jednak to nie oznacza, że na Bursztynowym Kompendium nic się nie działo, ale o tym za chwilę.
Od mojego ostatniego wpisu (19.03) LML opublikował dwa odcinki Astronomy – trzecią i czwartą część serii The Weirwood Compendium:
- Garth of the Gallows – opowiadający m.in. o Durranie Smutku Bogów i Elenei, Thorze, Odynie i Yggdrasil
- In a Grove of Ash – skupiający się na Bloodravenie, Branie, a przede wszystkim czardrzewach.
Z kolei na kanale YT History of Westeros pojawiły się trzy odcinki:
- szósta część serii o Buntach Blackfyre’ów – Złota Kompania
- Życie Joanny Lannister
- dyskusja o zbiorze esejów Hymn for Spring
Tymczasem Radio Westeros opublikowało:
Polecam również blog historyka Dr Stevena Attewella Race for the Iron Throne, zwłaszcza serię esejów Politics of the Seven Kingdoms, np. najnowszy odcinek o Reach.
Pozdrawiam świetnych ludzi z WesterosCraft – niestety nie mogę spędzać tam tak wiele czasu jakbym chciał… Zachęcam do rzucenia okiem na zdjęcia budowli z Westeros, obejrzenie filmików na kanale YouTube, a jeśli macie taką możliwość – odwiedzenia serwera.
Kilka przykładowych screenshotów: (rendery autorstwa Hala9007)

image by Hal9007

image by Hal9007

image by Hal9007
LML zamierza opublikować wszystkie odcinki Mythical Astronomy na swoim kanale na YouTube – na razie znajdziecie tam wszystkie odcinki serii The Bloodstone Compendium i Sacred Order of Green Zombies, a także dwa pierwsze podcasty z The Weirwood Compendium. Zapraszam również do odwiedzenia strony LMLa na Facebooku, gdzie od czasu do czasu pojawiają się zapowiedzi odcinków, linki do ciekawych stron i materiałów, zdjęcia i polecane artykuły (np. na temat archeoastronomii i mitologii) – takie jak artykuł dotyczący badań Grahama Hancocka (którego chyba można porównać do Arcymaestra Marwyna).
Skoro wróciłem do tematu Mitycznej Astronomii, wyjaśnię o co chodzi z tą nową serią.
Mityczna Astronomia Lodu i Ognia: W dużym skrócie będzie serią streszczeń wszystkich odcinków, podcastów i filmów (także tych powstałych we współpracy z History of Westeros) – oczywiście, ja i WielkiMou planujemy przetłumaczyć całe eseje – jednak zdajemy sobie sprawę, że większą część naszej publiczności od jakichś ‘dziwnych’ rozważań na temat prehistorii Essos i Westeros interesuje to co Astronomia mówi o bohaterach PLIO, takich jak Bran, Jon Snow, Beric, Bloodraven i Daenerys.
W dużym skrócie będzie składać się z najważniejszych tez i hipotez, popartych najważniejszymi dowodami. Mamy nadzieję, że taka forma prezentacji przyciągnie nowych czytelników, których te odcinki zainteresują i sprawią, że sięgną po resztę serii.
W bocznym pasku pojawi się widget pokazujący status tego projektu.
Pierwszym odcinkiem W dużym skrócie będzie George R.R. Martin pisze współczesną mitologię (pełny tekst w języku polskim znajdziecie tutaj, a po angielsku tutaj)
Pozdrawiam,
Bluetiger