Mythical Astronomy of Ice and Fire (translations to Polish)

Mityczna Astronomia Ognia i Lodu to kompleksowa analiza Pieśni Lodu i Ognia, a także towarzyszących jej innych powieści osadzonych w świecie Planetos – Rycerza z Siedmiu Królestw, Świata Lodu i Ognia oraz nowel – Księżniczki i królowej i Księcia Łotrzyka. Seria składa się obecnie z 29 esejów, które zostały także nagrane w formie podcastów, a jej autor – znany jako LML – wziął udział w odcinkach History of Westeros (między innymi o rodzie Dayne’ów i Asshai), a także w licznych projektach innych bloggerów i twórców z fandomu PLIO.

Mityczna Astronomia jest oparta na założeniu – potwierdzonym wieloma przykładami – iż większość starożytnych mitów i podań Westeros i Essos może być wyjaśniona jako opisy kataklizmów i zjawisk naturalnych (takich jak np. Długa Noc czy Złamanie Ramienia Dorne), zapisane przy użyciu bogatej symboliki i języka metafor przez starożytnych mieszkańców tego świata. Odnajdywaniem ukrytch prawd w mitologiach Ziemi zajmuje się nauka nazywana archeostronomią, więc LML postanowił zastosować ją do analizy Pieśni. Według jego odkryć, istnienie drugiego księżyca – o którym mówi nam legenda z Qarthu – który został zniszczony przez uderzenie komety jest dość prawdobodobne. Szczątki księżyca spadły na ziemię jako meteory, powodując ogromne zniszczenia, Długą Noc, powodzie oraz inne katastrofy. Starożytne kultury przechwały pamięć w postaci mitów, których dokładne badanie i poszukiwanie wspólnych dla legend różnych ludów elementów może powiedzieć nam bardzo wiele o przeszłości Planetos. Seria cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników forum Westeros.org i jako jedyna teoria/analiza dotycząca PLIO została opisana w artykule Discovery News. Wszystkie teskty i linki do podcastów w języku angielskim można znaleźć tutaj.

Postanowiliśmy przybliżyć tę serię polskim czytelnikom, choć wielu z was pewnie już o niej słyszało, mamy jednak nadzieję, że dzięki temu choć kilka zainteresuje się tym tematem. Jeśli choć jedna osoba zyska dzięki temu nowy sposób patrzenia na PLIO i fenomen George’a Martina, uznamy to za nasz wielki sukces.

Oczywiście przed przetłumaczeniem i opublikowaniem esejów uzyskaliśmy oficjalne pozwolenie ich autora – co nie było trudne. Jak wyjaśnia Bluetiger: ‘wiele razy uczestniczyłem w dyskusjach z LML-em, więc wiem jaką miłą osobą jest ten wspaniały człowiek’. Dziękujemy mu za pozwolenie i wsparcie, za napisanie tych esejów, dzięki którym na nowo odkryliśmy piękno PLIO. Przede wszystkim podziękowania należą się jednak George’owi R.R. Martinowi, autorowi tych świetnych książek i twórcy świata którym cieszymy się od ponad dwóch dekad.

Dodatek (2018): Artykuł Bluetigera o podstawach Mitycznej Astronomii.

Teraz, gdy znacie już podstawy Mitycznej Astronomii, zachęcam do sięgnięcia po któryś z esejów LMLa – oryginalne teksty możecie znaleźć tutaj. Niektóre odcinki są również dostępne w języku polskim:


   • George R.R. Martin pisze współczesną mitologię (tłum. Bluetiger i WielkiMou) opowiada szerzej o tym czym jest ‘współczesna mitologia’, wyjaśnia również jakich metod używa LML analizując Pieśń Lodu i Ognia.
   • Astronomia wyjaśnia legendy lodu i ognia (tłum. Bluetiger i WielkiMou) – opowiada o smokach, płonących mieczach i Światłonoścy, analizuje również scenę ‘alchemicznych godów Daenerys Targaryen’, czyli wyklucia się trzech smoków.
   • Krwawnikowy Cesarz Azor Ahai (tłum. BT i Mou) – esej, w którym LML porównuje mit o Azorze Ahai z opowieścią o Krawnikowym Cesarzu, a także podaniami o Yin Tarze, Eldriku, Hyrkoonie i Neferionie, i wyjaśnia dlaczego uważa, że Wojownik Ognia wcale nie jest kryształowo czystym herosem.
   • Fale Nocy i Księżycowej Krwi (tłum. BT) – kontynuacja odcinka o Krwawnikowym Cesarzu, dalsze dowody na to, że był tą samą osobą, co Azor Ahai, a także analiza wpływu mitraizmu na PLIO i symboliki Wdowiego Płaczu i Wiernego Przysiędze.
   • Góra kontra Żmija i Młot Wód – analiza pojedynku księcia Oberyna Martella z Gregorem Clegane, oczywiście pod kątem wskazówek dotyczących Młota Wód.
   • Lucifer Znaczy Światłonośca – wpływ mitologii związanej z Wenus, Gwiazdą Poranną i Wieczorną na PLIO. Coś dla fanów rodu Dayne’ów i Świtu. Dalsze dowody na to, że Azor Ahai nie był bohaterem, lecz złoczyńcą – co tak właściwie znaczy ‘Światłonośca’?
   • Szary Król i Morski Smok – esej, w którym autor poddaje analizie mity i wierzenia Żelaznych Ludzi, a także herby kilku ich rodów. LML szuka odpowiedzi na pytania: czym jest ‘morski smok’, skąd pochodzi imię ‘Nagga’, czym tak naprawdę są jej ‘żebra’, czy Szary Król był zielonowidzem?
   • Trylogia o Zielonych Ludziach, Królu Ziarna, Królach Zimy, Zimnorękim, Kurhanowych Królach i zombie w PLIO (tematyka jest nieco odmienna od reszty serii, znajomość poprzednich odcinków Mitycznej Astronomii nie jest konieczna):
    – Ostatni Bohater i Król Ziarna
    – Król Zimy, Władca Śmierci
    – Straż Długiej Nocy

Mityczna Astronomia w oryginale:

(artwork by LmL)


Bloodstone Compendium:
I: Astronomy Explains the Legends of I&F
II: The Bloodstone Emperor Azor Ahai
III: Waves of Night & Moon Blood
IV: The Mountain vs. the Viper & the Hammer of the Waters
V: Tyrion Targaryen
VI: Lucifer means Lightbringer

Moons of Ice and Fire:
I: Shadow Heart Mother
II: Dawn of the Others
III: Visenya Draconis
IV: The Long Night Was His to Rule
V: R+L=J, A Recipe for Ice Dragons

The Blood of the Other
–  Prelude to a Chill
IA Baelful Bard & a Promised Prince
II: The Stark that Brings the Dawn
III: Eldric Shadowchaser
IV: Prose Eddard
V: Ice Moon Apocalypse

Sacred Order of Green Zombies
IThe Last Hero & the King of Corn
II: King of Winter, Lord of Death
III: The Long Night’s Watch

Weirwood Compendium
I: The Grey King & the Sea Dragon
II: A Burning Brandon
III: Garth of the Gallows
IV: In a Grove of Ash

Weirwood Goddess
I: Venus of the Woods
II: It’s an Arya Thing
III: The Cat Woman Nissa Nissa

Signs and Portals
I: Veil of Frozen Tears
II: Sansa Locked in Ice


***

Advertisements

One thought on “Mythical Astronomy of Ice and Fire (translations to Polish)

 1. Pingback: Update – 27th February 2017 | The Amber Compendium of Myth

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s